Pokud topíte uhlím nebo dřevem určitě velmi dobře víte, že je zapotřebí určitá péče o topný systém – konkrétně o kotel na tuhá paliva. Alespoň čas od času, podle druhu konkrétního kotle, ale nejčastěji zhruba v minimálním rozmezí 14 dnů, je nutné kotel pořádně vyčistit. Nejedná se rozhodně o nikterak příjemnou činnost – i když nebude patřit mezi vaše oblíbené, při požadavku na správnou funkci kotle se jí nevyhnete.
Při čištění kotlů používáte nářadí, nejčastěji špachtli a pohrabák, případně špachtli na delší násadě a samozřejmě malou metličku. To vše je samozřejmostí, pojďme se však podívat na další pomůcky, díky kterým si můžete čištění velmi výrazně usnadnit, případně alespoň trochu zpříjemnit.
Osvětlení, abyste na vše viděli
Prvním tipem je osvětlení, možná vám to připadne jako hloupost, ale ten kdo už někdy kotel na pevná paliva čistil ví, že se skládá ze záhybů a ne všude vidíte. Budete-li mít po ruce příruční svítilnu, uvidíte opravdu všude a možná budete překvapeni, že jste určité skulinky málokdy pořádně vyčistili. Protože se při čištění práší a je zapotřebí počítat s ušpiněním, doporučujeme používat starší svítilnu, případně si nějakou vyhradit pouze k těmto účelům.
Ochrana před vdechováním prachu a sazí
Dalším námětem je použití ochrany před vdechováním sazí a popelného prachu. Nechcete-li se dusit, vyplatí se použít rouška. Obyčejnou roušku zakoupíte v mnoha obchodech a můžete si být jisti, že vám práci zpříjemní.
Brýle pro ochranu zraku
Když se vám dostane prach do očí, není to rozhodně nic příjemného. Ani zrak tedy při čištění kotlů nepodceňujte – používejte ochranné brýle!
Rukavice na jedno použití
Protože při čištění kotle manipulujete se značně znečištěními předměty, není špatné ani používat jednorázové gumové rukavice. Nemusíte se tak obávat, že byste si příliš ušpinili ruce. V opačném případě budete muset počítat s velice zdlouhavým umýváním rukou – saze a černý prach se totiž doslova zažerou do pokožky a mnohdy ji ani zajednou neumyjete!