Libeček patří mezi oblíbené rostliny, jež se využívají ve velké míře jako dochucovadla do nejrůznějších pokrmů. Libeček si můžete vypěstovat přímo ve vaší zahradě a mít ho tak po velkou část roku vždy po ruce. Nehledejte v tom naprosto žádnou vědu, pěstování není nikterak náročné. Libeček je velice zdravý a vyrůstá až do výšky dvou a půl metru.
Půda s dostatkem živin
Libeček má rád půdu kyprou a humózní, důležité je, aby obsahovala dostatek živin. Co se týká stanoviště, ideální je slunné nebo pohostinné místo.
Libeček můžete buď vyset ze semínek, nebo zasadit již předpěstované rostliny. Druhá alternativa přináší výhodu, protože pokud byste pěstovali libeček ze semen, musíte počítat s dlouhou dobou jejich klíčení a následného růstu. Semena je tak nejvhodnější vysadit v předstihu již na podzim.
Nepodceňujte závlahu a sestřihávání
Důležité je, aby půda, ve které libeček roste, nebyla přeschlá. Je zapotřebí ji pravidelně zalévat, v žádném případě však libeček nemá rád přemokření – zde platí, že méně vody je někdy lepší, než její nadbytek. Přihnojování libečku není vůbec zapotřebí.
Zapomínat se nesmí ani na občasné sestřihávání, to zapříčiní, že vám bude růst libeček pomaleji a bude oddáleno jeho květenství.
Sklizeň od května do listopadu
Sklizeň libečku je velice dlouhá – probíhá několik měsíců, nejčastěji od května do listopadu. Můžete sklízet snad veškeré jeho části, nejen nejčastější nať, ale klidně i květy nebo plody, z nichž lze udělat například vývar.
Libeček je vytrvalá rostlina, nadzemní část na počátku zimy sice uhyne, ale hned na jaře zase obraší a vy se můžete těšit na jeho další sklizeň. Kromě venkovních prostorů je možné libeček pěstovat i přímo v interiéru – nejvhodnější je chladnější místnost, kde však musí být dostatek světla, vzhledem k jeho velikosti se však nebude hodit do menších místností.