Time management je stále náročnější pro dospělé studenty, kteří žonglují s různými životními prioritami, jako je akademické studium, práce a rodina. Time management hraje pro vysokoškoláky důležitou roli, protože schopnost určovat priority je klíčem k udržení harmonického a vyváženého životního stylu.
Sepište si svoje úkoly na papír
Seznam úkolů slouží jako připomínka důležitých věcí, které musíte upřednostnit. Nejprve řešte nejdůležitější úkoly. Seznam byste měli mít na nápadném místě, například na nástěnce, ledničce nebo v kalendáři.
Rozhodněte se, co je vaší prioritou
Rozhodněte se, jaký důležitý úkol je třeba udělat jako první. Použití týdenního plánovače vám může pomoci připomenout vaše krátkodobé cíle, jako je opakování přednášek a učení se na zkoušky. Plánovač vám také může pomoci zorganizovat vaše neakademické úkoly, které musíte splnit, abyste měli jasnou představu o tom, jaký bude váš den/týden. Roční plánovač vám pomůže naplánovat si práci na semestr a připraví vás měsíce dopředu na důležité termíny a nadcházející události.
Udělejte si prostor na studium
Určete si místo ke studiu, kde vás nebudou rozptylovat přátelé, členové rodiny nebo koníčky. Bojujte s nutkáním používat svůj mobilní telefon nebo se zapojit do textových zpráv a sociálních sítí. A pokud je váš určený prostor obsazený, naplánujte si změnu místa, jako je knihovna, nebo místní kavárna.
Rozpočítejte svůj čas
Vytvoření týdenního plánu vám pomůže určit, kolik času strávíte akademickými a neakademickými aktivitami a kolik času navíc máte, než přidáte další závazky. Zahrňte do svého plánu nějaký čas na relaxaci, abyste si pročistili mysl.
Tip: Někdy nastanou situace, že i při sebelepším time managementu nebude na studium čas. To často nastává především u vypracování bakalářských prací, ale ivypracování diplomových prací. Naštěstí můžete využít služby, která prostřednictvím profesionálů v oboru vypracuje podklady za vás. Rychle, anonymně a odborně.
Za každou cenu zůstávejte realisty
Akademická práce zabere spoustu času – zkoumání, psaní poznámek, psaní zpráv a plnění úkolů. Věnujte více času přemýšlení, analýze a porozumění své práci, ale snažte se nebýt perfekcionistou. Buďte realističtí ohledně času, který strávíte na každém úkolu.
Zaměřte se na dlouhodobé cíle
Zaměřte se na to, kde chcete být a čeho chcete dosáhnout, stanovením konkrétních, měřitelných a realistických cílů. Stanovení priorit a plánování času na dokončení vašich okamžitých a krátkodobých cílů vás dovede k úspěšnému dosažení vašich dlouhodobých cílů.
Nebojte se říct “ne”
Říct ne je někdy těžké. Pokud se však potřebujete učit na zkoušku, nebo dokončit úkol, musíte se to naučit. Zdvořile odmítněte a řekněte jasně svůj důvod. Vyjednejte si čas, kdy můžete vyhovět žádosti, nebo se stýkat se svými přáteli.
Požádejte o pomoc, když ji potřebujete
Informujte rodinné příslušníky o svém studijním plánu a neváhejte vyhledat pomoc. Pokud členové rodiny chápou a podporují vaše akademické cíle, bude pro vás život na vysoké škole snazší.