Hlíva ústřičná patří mezi jedlé a velice chutné houby. Nemusíte na ni chodit do lesa – bez problémů si ji totiž lze vypěstovat i v domácích podmínkách – buď na zahradě, nebo i ve sklepě. Pěstování hlívy ústřičné není nikterak složité.
Hlíva ústřičná roste na kmenech stromů a to především listnáčů, konkrétně se může jednat například o topoly, osiky, ořešáky nebo jasany. Ke zdárnému pěstování budete tedy potřebovat kromě prostoru především špalek z listnatého stromu, ideálně čerstvě uřezaný. Špalek by měl mít průměr okolo dvaceti centimetrů a délka bude dostačovat i třicet centimetrů.
Naočkování houby do špalků
Takto připravené špalky je třeba naočkovat trouchnivým dřevem, kde již hlíva ústřičná roste, případně zakoupit sadbu a tu umístit do předvrtaných otvorů. Špalky je dále důležité umístit do teplého prostředí – pro optimální prorůstání podhoubí hlívy ústřičné do dřeva vyžaduje teplotu okolo 25 stupňů a velmi vysokou vlhkost – 90 až 100%. Tohoto lze docílit například umístěním špalků do igelitových pytlů, kde je lze ponechat několik týdnů až měsíců, v závislosti na rychlosti prorůstání houby do dřeva.
V další fázi pěstování špalek vyjmeme z pytle a umístíme do trávy, případně do stínu keřů na zahradě, aby vítr mokré dřevo co nejméně vysoušel. Špalek je vhodné umístit z jedné třetiny do hlíny a podle potřeby zalévat – měl by být neustále vlhký.
Plodnice na začátku podzimu
Hlíva ústřičná vytváří plodnice v období, kdy klesají noční teploty stabilně pod deset stupňů. Špalky z měkkého dřeva obvykle plodí zhruba tři roky, tvrdé dřevo podporuje růst až pět roků. Potom je třeba v případě zájmu o pěstování opět naočkovat houbu na nové špalky.
Kromě špalků lze s úspěchem hlívu ústřičnou pěstovat i na slámě nebo na kukuřičných palicích – postup je podobný, jako v nejčastější metodě, tedy pěstování houby na špalcích.