I obyčejné žaluzie dokážou ovlivnit teplotu v místnostech

Teplota v místnostech rodinného domu nebo bytu je velmi důležitým faktorem. Má přímý vliv na naše rozpoložení, ale rovněž také na celkové zdraví a to jak fyzické, tak i psychické. Každý má jiné nároky na teplotu, obecně se uvádí, že by se měla pohybovat někde v rozmezí 18 – 23 °C. Ano, je to poměrně široký interval. Je potřeba si uvědomit, že například na spaní se doporučuje obvykle teplota nižší. Naopak třeba v případech, kdy sedíte celý den u počítače v domácí pracovně, můžete požadovat teplotu zase o něco vyšší. Své sehrává i osvětlení, konkrétně přírodní světlo, které proniká okny z venku. Pokud je pod mrakem, vnímáme obvykle teplotu nižší, než je a naopak.

screen-pubec-cz

Teplotu v interiérových prostorách je možno pochopitelně různě regulovat. Přitápět, větrat a podobně. Také vhodné stínění dokáže udělat hodně. A dostáváme se k tématu dnešního článku, tedy ke stínící technice a konkrétně se zaměříme na žaluzie.

Načasujte zatáhnutí žaluzií

Nejrozšířenější jsou žaluzie vnitřní, existují potom ještě i venkovní variace. Pokud jsou venku ostré sluneční paprsky, není žádným problémem zajistit, aby nepronikaly do místností. Jednoduše žaluzie zatáhnete a zajistíte příjemný stín. Pokud to uděláte hned ráno a necháte žaluzie zatáhnuté po celou dobu slunečního svitu, můžete tímto způsobem zajistit docela příjemné vnitřní klima, alespoň co se týká teploty. Vyzkoušejte to a uvidíte, že teplotní rozdíl může být téměř deset stupňů a to je opravdu hodně!

V zimě se potom zase vyplatí zavčas žaluzie vytáhnout. Především, pokud máte okna mířená na východ tak nepropásněte východ slunce, které dokáže místnost opravdu výrazně prohřát a zajistit tak jakýsi příjemný vstup do nového dne!

Do jisté míry záleží i na materiálu, ze kterého jsou žaluzie vyrobeny. Dnes se setkáváme obvykle s plastovými nebo hmotovými žaluziemi. V dřívější době byly rozšířeny také papírové žaluzie, které však nenabízely tolik výhod, jako ty soudobé.