Jaro nám pomalu klepe na dveře a vy se již jistě nemůžete dočkat teplého počasí a víkendových výletů do přírody. Zároveň si chcete po zimním lenošení trošku protáhnout tělo, ale do upocených tělocvičen se vám nechce. Zní vám to povědomě? Potom pro vás máme řešení – zkuste spojit příjemné s užitečným a vyjeďte si zasportovat na čerstvý vzduch. O čem je řeč? Přece o čím dál více oblíbeném in-line bruslení. Proto neleňte, nazujte brusle a hurá ven!
Jaro nám pomalu klepe na dveře a vy se již jistě nemůžete dočkat teplého počasí a víkendových výletů do přírody. Zároveň si chcete po zimním lenošení trošku protáhnout tělo, ale do upocených tělocvičen se vám nechce. Zní vám to povědomě? Potom pro vás máme řešení – zkuste spojit příjemné s užitečným a vyjeďte si zasportovat na čerstvý vzduch. O čem je řeč? Přece o čím dál více oblíbeném in-line bruslení. Proto neleňte, nazujte brusle a hurá do lesoparku!
Co k brázdění ulic na osmi kolečkách potřebujete? Samozřejmostí jsou samotné in-line brusle, chrániče (nejlépe na kolena, lokty a zápěstí) a helma. K tomu stačí přibalit do batohu jen dobrou náladu, spoustu energie a vyrazit na projížďku.
Čím se řídit při výběru bruslí?
Již při nákupu si rozmyslete, co chcete s bruslemi provádět. Existují totiž různé druhy in-line bruslí určené k různým příležitostem a aktivitám. Chcete-li například vyzkoušet in-line hokej, závody v bruslení, nordic skating nebo se naučit novým trikům ve skate parku, nechte si poradit od prodavače ve specializovaném obchodě. Na běžné bruslení vám budou stačit rekreační nebo fitness brusle. Fitness brusle bývají lehčí než rekreační a mají větší kolečka, v zásadě však mezi nimi velký rozdíl není. Jsou vhodné k běžnými jízdám v parcích, po cyklostezkách nebo silnicích. Při výběru se zaměřte na pohodlí a velikost. Brusle by měly být o velikost až dvě větší a neměly by vás tlačit.
Vzhůru na brusle
Jste-li úplný začátečník, určitě nezapomínejte na chrániče a hlavně helmu, budete se cítit jistěji a bezpečněji. Pokud jste někdy bruslili na ledu, budete mít menší výhodu, na druhou stranu vás ale asi překvapí, nakolik se in-line bruslení od svého zimního protějšku liší. Pro začátek by bylo ideální zaplatit si několik lekcí v in-line škole, kde vás naučí základům, jako je správný postoj, zatáčení a brzdění. Popřípadě poproste zkušenějšího bruslaře o pomoc a asistenci. Vězte ale, že po několika prvních hodinách vám půjde bruslení jako po másle, není na tom nic složitého.
Bruslením k vysněné postavě?
Projížďky na bruslích můžete také započítat do svého týdenního seznamu aerobních aktivit. Zabrat dostanou hlavně nohy a zadeček, méně ruce a záda. Záleží také na rychlosti a terénu. Pokud se většinu cesty jen vezete, logicky moc kalorií nespálíte. Obecně byste ale ze sebe měli při hodině bruslení vypotit asi 1700 kJ. Zároveň jsou otřesy kloubů a páteře menší než u běhu.