Když se vydáte do divočiny, jednou se ztratíte. I zkušení turisté mohou v hustém lese nebo na zamlžených vrcholcích zabloudit. Pokud se přece jen dostanete do svízelné situace a snažíte se najít cestu zpět do bezpečí, zde je několik tipů, jak se v divočině orientovat a zůstat v bezpečí. Ztráta naštěstí není životu nebezpečná. I když jste na túře několik hodin a máte pocit, že jste úplně mimo, je velmi nepravděpodobné, že by ze ztracení vzešlo něco vážného. Nenarazíte na smečku medvědů grizzly ani vás nebude pronásledovat vrah se sekerou (alespoň ne v důsledku toho, že jste se ztratili). Ztráta orientace může vést spíše k zakopnutí o kořeny, zakopnutí o křoví nebo vyvrtnutí kotníku o vyvrácený kořen než k čemukoli jinému – i když může také značně ztížit vaši túru, pokud nebudete schopni najít cestu zpět do bezpečí!
Zachovejte klid při navigaci ve volné přírodě
Pokud jste někdy slyšeli někoho říkat „nepanikařte“, pravděpodobně jste tato slova slyšeli i při navigaci ve volné přírodě. Pokud jste v napjatém, nervózním nebo panickém stavu, je mnohem méně pravděpodobné, že budete dělat správná rozhodnutí nebo si všímat orientačních bodů, které by vám mohly pomoci najít cestu zpět. Mohli byste stát na vrcholu stezky, o které jste si právě neuvědomili, že tam je, nebo přehlédnout koryto potoka, které byste měli sledovat po proudu, abyste našli cestu zpět. Při snaze o orientaci v přírodě je důležité zachovat klid a rozvahu. Pokud se při navigaci ocitnete ve stresové situaci, je nejlepší udělat několik kroků zpět, posadit se a pokusit se uklidnit. Najděte si kámen, na který se můžete posadit, nebo kořen, o který se můžete opřít, a na několik minut zavřete oči, abyste zklidnili svou mysl a soustředili se na dýchání.
Vnímejte své okolí
Pokud se ocitnete ztraceni v divočině, je důležité snažit se zůstat v klidu a rozhlížet se kolem sebe. I když se vám může zdát, že jste uprostřed ničeho, je pravděpodobné, že máte ve svém okolí nějaký vizuální orientační bod, který by vám mohl pomoci s navigací zpět do bezpečí. Pokud jste na túře několik hodin, je důležité sledovat, jak dlouho jste šli. Pokud jste šli hodinu a narazíte na potok, měli byste být schopni podle aktuálního směru vody zjistit, odkud jste přišli. Stejně tak pokud jdete dvě hodiny a uvidíte velké stromy, které si pamatujete, že jste míjeli cestou k aktuálnímu místu, je pravděpodobné, že se nacházejí na druhé straně cesty, po které jste se měli vrátit zpět k výchozímu bodu.
Zkontrolujte kompas a zjistěte, kde se nacházíte.
Pokud jste na túře už několik hodin a začínáte se opravdu bát, že se ztratíte, je nejlepší vytáhnout kompas a mapu a pokusit se zjistit, kde se nacházíte. Pokud se nacházíte v hustém lese, nemusí být zrovna nejlepší pokusit se najít cestu zpět k výchozímu bodu stezky. Pokud si můžete dovolit luxus času, počkejte do rána, kdy slunce bude moci prosvítat skrz větve stromů a umožní vám lépe zjistit, kde se nacházíte. Pokud nutně potřebujete najít cestu zpět k výchozímu bodu stezky (např. jste-li zranění, máte velkou žízeň nebo se potřebujete vrátit před setměním), je obvykle lepší pokusit se o navigaci za tmy. Vaše oči budou lépe zvyklé na špatné světelné podmínky a budete mít větší šanci najít cestu zpět do bezpečí dříve, než budete mít vážný problém.
Jděte v kruzích
Pokud se přistihnete, že se stále dokola vracíte na stejné místo, chodíte v kruhu. To může být dobré znamení, protože to může naznačovat, že jste šli po přímce (tj. že jste se neorientovali správně). Pokud chodíte v kruzích, měli byste se pokusit z kruhu vystoupit a jít jiným směrem. Můžete si zkusit v hlavě nastavit směr tak, že si vyberete dva orientační body a postavíte se k nim opačným směrem. Například pokud jdete a vidíte vlevo strom a vpravo skálu, můžete si představit, že nastavujete směr mezi těmito dvěma orientačními body: představte si, že nastavujete směr, který je 90 stupňů mezi stromem a skálou. Pokud půjdete po přímce, strom bude napravo a skála nalevo, což by mělo být opačně než směr, který jste si vybrali. Pokud budete pokračovat v chůzi v přímém směru, měli byste být schopni dojít zpět do bezpečí.
Najděte potok a sledujte ho až ke stezce nebo cestě.
Pokud jste šli několik hodin a ztratili jste cestu, je nejlepší jít po proudu. Pokud najdete potok a půjdete po něm, je téměř jisté, že v určitém okamžiku narazíte na stezku nebo silnici. Pokud půjdete po proudu, nakonec narazíte na místo, kde potok končí, obvykle ve větší vodní ploše, jako je řeka nebo jezero. Pokud půjdete po proudu a narazíte na řeku, můžete se podél řeky vrátit až k místu, kde jste začali jít po proudu. Tím se dostanete zpět na místo, odkud jste vyrazili, doufejme, že ještě před setměním. Pokud půjdete po proudu a narazíte na silnici, můžete se po ní vrátit k místu, kde jste se dostali na stezku, nebo do civilizace.
Závěr
Pohyb v divočině může být děsivý a nebezpečný, pokud nevíte, co děláte. Zabloudění naštěstí není životu nebezpečné. I když jste na túře několik hodin a máte pocit, že jste úplně mimo, je velmi nepravděpodobné, že by ze ztracení vzešlo něco vážného. Nepotkáte smečku medvědů grizzly ani vás nebude pronásledovat vrah se sekerou (alespoň ne v důsledku toho, že jste se ztratili). Ztráta orientace může vést spíše k zakopnutí o kořeny, zakopnutí o křoví nebo vyvrtnutí kotníku o vyvrácený kořen – ačkoli může také značně ztížit vaši túru, pokud nebudete schopni najít cestu zpět do bezpečí!