Kompost přijde na zahradě vhod

Pokud máte zahradu, jistě velmi dobře víte, že je na ní téměř celoročně opravdu hodně práce – tedy alespoň v případech, kdy ji chcete mít udržovanou a toužíte po tom, aby vám dělala radost. Okrasná zahrada je ideálním místem k odpočinku a relaxaci, užitková zahrada potom zase přináší úrodu – zdravou zeleninu a ovoce – ty kvalitou mnohonásobně převyšují nabízený sortiment v obchodech.

shutterstock_106186052-1

Především na podzim je potřeba řešit, co dělat s nejrůznějším zahradním odpadem, se kterým se na zahradách setkáte. Jde například o listí. To by se mělo rozhodně pohrabat a uklidit. A právě zde se nabízí využití kompostéru. I na vaší zahradě můžete mít kompost a věřte, že bude velice užitečný.

Nejrůznější podoba kompostéru

Kompostér může nabývat nejrůznějších podob. Dříve jsme se setkávali s jakýmsi prostorem, ohraničeným po stranách nejčastěji betonovými deskami nebo panely, případně dřevěnými deskami, které se z vnitřní strany pokryly plachtou. Dnes jsou již k dispozici i plastové kompostéry, které jsou navíc snadno přenosné a jsou k mání v nejrůznějších velikostech. Plastové kompostéry jsou vybaveny i horním víkem, lze si je představit jako velké, otevíratelné krabice, do jejichž útrob se ukládá biologický odpad ze zahrady.

Do kompostu nemusíte dávat pouze listí, bude se sem zcela jistě hodit i jehličí nebo tráva, kterou zajisté po celou sezonu sečete. Rovněž můžete přidávat i ovoce nebo zeleninu, kterou již pro zhoršenou kvalitu nemůžete zpracovat nebo sníst.

Kompost poslouží jako výborné hnojivo

Přirozené biologické pochody, které začnou v kompostu probíhat, zajistí, že na jaře budete mít k dispozici výborné hnojivo. Kompostem se vyplatí odlehčit těžkou jílovitou půdu, dobrou volbou bude i do skleníků a fóliovníků, kde zaručeně zvýší úrodu. Abyste však zajistili co nejkvalitnější kompost, nepřidávejte do něho pokud možno plevel s jejími semeny, takové vysetí by na jaře nepotěšilo.