Mnoho lidí má v dnešní době bylinky zasazené alespoň v truhlíku a snaží se pěstovat své vlastní léčivé prostředky a koření. Vypěstovat si můžete také koriandr setý, který má na lidský organismus opravdu mnoho blahodárných účinků. Na co všechno se používá a jak ho vypěstovat? Pojďme se podívat!
Koriandr je jednoletá bylinka původem patrně za západní Asie, která může dosahovat výšky až půl metru. Má bílé květy, které lze spatřit zejména v červnu a červenci. Plodem koriandru setého jsou světle hnědé kulovité dvounažky. Známý je také svou příjemnou vůní.
Jak se koriandr používá a pěstuje?
Pokud se chystáte koriandr pěstovat doma, naleznete semena a sazeničky snad v každém lepším zahradnictví. Výsev probíhá v dubnu a to do výživné a lehce vápenaté půdy. Koriandr má rád slunná stanoviště, ovšem chráněná před větrem. V prvních fázích nezapomínejte sazenici dostatečně zalévat, později naopak prospěje více sucha. Plody, které vypěstujete, se sbírají těsně před dozráním. Pro léčivé účely poslouží plod, pro upotřebení v kuchyni zase zelená nať.
Z drcených semen je možné připravovat odvar nebo léčivé víno. Stejně tak lze čerstvě nadrcená semena rovnou polykat. Čerstvá nať je výborným kořením na ogrilované ryby, hodí se do majonéz, salátů i tvarohových pomazánek. Semena jsou vhodná i do nádivek, paštik a pod tučná masa.
Věděli jste, že koriandr je díky své vůni vyhledávání i v oblasti tvorby parfémů a voňavek?
Jaké účinky koriandr má?
Koriandr obsahuje éterické oleje, mastný olej, silice, třísloviny, hořčiny apod. Mezi jeho nejznámější účinky patří pomoc se zažívacími potížemi a problémy s trávením. Dále pomáhá při nadýmání, křečích břicha i kolice trávicího traktu. Zajímavostí může být, že posiluje nervy (povzbuzuje nervovou činnost a stimuluje tělesnou činnost) i slinivku břišní a pomáhá proti kašli.