Opary se často objeví s perfektním načasováním v době, kdy o ně nejméně stojíme. Neměli bychom k nim přistupovat jako k ryze kosmetickému problému, jejich původ je totiž virový.
Toto nakažlivé onemocnění vyvolává vir Herpes simplex virus, který se dále dělí na dva typy. Zatímco první z nich nás trápí především na obličeji v oblasti rtů, ten druhý je původcem genitálních oparů. Zbavit se tohoto viru není složité, byť si při tom jistě vytrpíte své.
Zakryjte si opar
Zapomeňte na vrstvu make-upu, ta by totiž mohla infekci jen zhoršit. Natřete si opar čistou lékařskou vazelínou, která pomůže zabránit bakteriální infekci.
Kupte si pár nových kartáčků
Kartáček na zuby je skvělým místem, v němž může vir přečkávat. Pokud tedy rozpoznáte příznaky nákazy, vyměňte svůj zubní kartáček, a jakmile se oparu zbavíte, pořiďte si opět kartáček nový.
Nesahat!
Základní pravidlo: máte-li opar, nesmíte se ho dotýkat, mačkat jej, propichovat či jinak rýpat. Mohlo by to vést k bakteriální infekci, o kterou určitě nestojíte. Úplně se také vyhněte líbání, sdílení příborů, ručníků, skleniček a dalších osobních věcí. Po každém kontaktu s oparem si pečlivě umyjte ruce a vyvarujte se dotýkání očí či intimních partií, pokud jste prve sahali na opar.
Ledujte
Ověřeným receptem nejen na opary je bezesporu led. Nejenže zmírňuje bolest, pokud začnete nakažené místo ledovat hned na začátku infekce, může propuknutí oparu dokonce zastavit. Ledový obklad však nezaměňujte například s ovocnou zmrzlinou, kyselé složky by mohly opar ještě více podráždit.
Nekomplikované opary občas potrápí každého z nás, do deseti dnů by se však měly samy od sebe zahojit. Pokud přetrvají, navštivte lékárnu a kupte si antivirové tabletky nebo mastičky, které vám s léčbou pomohou. Důležité je dbát na osobní hygienu a opar neignorovat.