Představa umělé krve je založena na naději, že by se mohla nahradit nedostatečná přírodní zásoba. Výzkum naznačuje, že by tato umělá krev mohla být syntetizována z přírodních zdrojů, například z živočišných buňků, ale také z biotechnologického pozadí. Zároveň se vynakládá úsilí pro vývoj technologií pro výrobu umělé krve po celém světě. V této práci jsou představeny výhody a rizika výroby umělé krve, jakož i technologie, které se používají pro její výrobu.
Výhody a rizika výroby umělé krve
Výroba umělé krve přináší mnoho výhod. Nejdůležitější je, že je mnohem bezpečnější než použití skutečné krve, protože je vyrobena z bezpečných složek a neobsahuje žádné škodlivé bakterie. Také se nevyžaduje příliš mnoho času na její výrobu, takže může být dostupná do krátké doby po jejím objednání. Navíc je to laciné řešení problému nedostatku krve pro transfúze.
Bohužel i umělá krev přináší svá rizika. Jeho největší nevýhodou je, že nejsou schopni se zcela vyrovnat s funkcemi skutečné krve. Například při transfúzi umělé krve není schopen účinně transportovat kyslík tak, jako dokáže skutečná krev, což může mít vážné důsledky. Proto musí být umělá krev použita s opatrností a pouze ve výjimečných případech.
Technologie pro výrobu umělé krve
V poslední době se zintenzivnila snaha vyvinout technologii pro výrobu umělé krve. V současné době se vyvíjejí technologie, které by mohly být použity k přípravě syntetické krve. Například technologie, jako je syntéza krve v laboratoři ze syntetických látek a sloučenin a technologie kopírování krve z krevních destiček. Tyto technologie by mohly být použity k výrobě umělé krve, která je v podstatě biologicky identická se stávajícími krevními produkty.
V současné době se věnuje pozornost také výzkumu, který by mohl být použit pro výrobu umělé krve. Některé konkrétní výzkumné projekty se zaměřují na využití geneticky modifikovaných buněk k výrobě lepšího produktu. Tyto technologie by mohly v budoucnu přinést významnou změnu v oblasti výroby umělé krve a dalších lékařských produktů.